Samotná podstata jogy je terapeutická. Vo svojej komplexnosti predstavuje najstaršiu ucelenú a spísanú psychológiu a psychoterapiu. Mnohí zasvätení premietli jej esenciu do modernej terminológie a podávajú ju ďalej ako medicínu v jej čistej forme alebo v kombinácii s inými metódami.

Integrative Body Psychotherapy (IBP) je formou psychoterapie, kde sa kombinujú jogové techniky dychu, pohybu a energetického náboja so západnými psychologickými a kognitívnymi metódami. Jej zakladateľ, Jack Lee Rosenberg, Ph.D, bol jogín s 25 ročnou praxou, pôvodne zubár, ktorý majstrovsky spozoroval a skombinoval najlepšie s najvhodnejším. Výcvik terapeuta je vysoko náročný a možno aj preto táto metodika zatiaľ neprenikla do širokého povedomia. www.ibponline.org

Yogi Bhajan, majster Kundalini jogy, bol obklopený nadanými a oddanými študentami, ktorí jeho učenie poctivo spisovali a archivovali po desiatky rokov. Tak sa udialo, že vznikli kolekcie krijí a meditácií, ktoré majú spoločného menovateľa, napr. posilnenie zažívania, naštartovanie endokrinného systému, liečenie srdcových a obehových chorôb, skľudnenie a vyrovnávanie stresu, liečenie depresívnych stavov, žiaľu, traumy, atď. Súborné dielo tohto učenia je neuveriteľne bohaté a precízne. Knižnica IKYTA, medzinárodnej asociácie učiteľov Kundalini jogy, so sídlom v Novom Mexiku, je dostupná na internete, podobne ako katalóg liekov pre moderného lekára. Rozdielom je, že učiteľ Kundalini jogy si tieto "lieky" potrebuje vyskúšať najprv sám na sebe predtým ako ich podá ďalej. www.ikyta.org

O krok ďalej posunul učenie Yogi Bhajana lekár a terapeut David S. Shannahoff Khalsa, ktorý aplikoval techniky Kundalini jogy na psychiatrické ochorenia. V liečebnom sanatóriu jeho pacienti podstúpili komplexný program naordinovaných krijí, meditácií, mantier, dychových a očistných techník, hydroterapie a ayurvédskeho stravovania. To všetko zahŕňa životný štýl podľa klasickej Kundalini jogy. Na základe tohto výskumu a priamej aplikácie, dr. Shannahoff-Khalsa vydal niekoľko kníh, z ktorých menujem: Kundlini Yoga Meditation: Techniques Specific for Psychiatric Disorders, Couples Therapy and Personal Growth; Kundalini Yoga Meditation for Complex Psychiatric Disorders: Techniques Specific for Treating the Psychoses, Personality, and Pervasive Developmental Disorders; Sacred Therapies: The Kundalini Yoga Meditation Handbook for Mental Health. Tieto diela boli vydané na základe jeho 36-ročnej praxe. Výskumy pokračujú na úrovni špičkových univerzít v USA - Harwardská Univerzita a UCLA. Špecifické zameranie jednej z nich je Kirtan Krija (klik), ktorá vykazuje krásne výsledky v prevencii Alzheimerovej choroby a demencie. Na internete nájdete veľa ďalších odkazov na tieto štúdie a jej prevedenie.

V mojej osobnej praxi s klientami zatiaľ nevykazujem zjavné posuny v špecifických duševných ochoreniach, nakoľko moji pacienti nemali dostatok sebadisciplíny, aby poctivo a pravidelne, deň po dni aspoň po dobu 40 dní, samostatne opakovali nastavený Kundalini liečebný protokol. Som si viac než istá, že keby mali možnosť pobytového liečenia, výsledky by boli zjavné a pri dodržiavaní nasledujúcej životosprávy trvalé. Vo svojom osobnom živote vnímam ako tieto techniky, existujúce v podobných formách vo všetkých liečebných tradíciách nášho sveta, dokážu ovplyvňovať západnou medicínou doposiaľ "neliečiteľné" stavy fyzického tela, zatiaľ regulované len syntetickými "bielymi pirulkami". Táto priama životná skúsenosť do mňa neustále vlieva nádej, že jedného dňa sa na túto cestu vydajú aj iní, dobrovoľne, s odvahou a potrebnou disciplínou. Na mojom horizonte sa nachádza vízia centra, ktoré sa takejto forme liečenia bude venovať.

Dovtedy, ak máte potrebnú dávku sebadisciplíny a odhodlania pracovať na sebe sami, čo i len hodinku denne, prosím, skontaktujte sa so mnou na nastavenie špecifického protokolu.  Môže ísť len o určitú slabosť, pochybnosť, emočnú nestabilitu, partnerské problémy, blok, žiaľ a neschopnosť zbaviť sa spomienok, predstáv a mentálnych vzorcov, ktoré Vás brzdia na ceste vpred. Nemusí ísť o ochorenie, len posilnenie mentálnej a emočnej harmónie, ktorá sa prirodzene odráža na fyzickom a duševnom zdraví. Budem sa veľmi tešiť Vášmu záujmu. Osobná konzultácia je prioritou, ale dá sa aj cez Skype, pokiaľ sa nenachádzam na Slovensku.

Sat Nam