V každom z nás drieme energia kundalini je článok napísaný redaktorkou Katkou Olejárovou v časopise Balans publikovaný dňa 26.1. 2016 na základe nášho rozhovoru na jeseň 2015. Čiastočné znenie nasleduje:

 

Kundalini je praenergia, ktorá spája dušu s telom. Skrýva sa v každom z nás, len je potrebné ju znovu prebudiť. Ak to dokážeme, odrazu sa naše vnímanie tohto sveta úplne zmení a bez problémov rozoznáme, čo je dôležité.

Kundalini energia je najväčším potenciálom človeka. Sídli na spodku chrbtice, na mieste, kde sa nachádza 1. čakra. Je to energia, ktorá je v každom človeku, ale je latentná, čiže v nás spí. Je v prepojení s našou dušou, s potenciálom toho, na čo sme sem prišli (naša duša). Duša sa pred narodením vtelí do človeka. Keď sú deti veľmi malé, asi do 6. roku života, majú na hlave mäkké miesto – fontanelu – to je 7. čakra. Je dokázané, že v čase, keď ešte nie je uzavretá 7. čakra, si deti pamätajú Zdroj všetkej energie, odkiaľ sme sem prišli. Tým, že sa ako deti nasycujeme všetkým, čo nás obklopuje, rôznymi názormi a prežívaním v tomto svete, postupne na to zabúdame. Spolu so zabúdaním a presúvaním sa do hmotného sveta sa uzavrie okno 7. čakry. Keď sa nám podarí v sebe prebudiť kundalini a vyjde nám zo spodu tela až úplne hore do mozgových centier, do horných čakier, spomenieme si. Kundalini nám pridá k tomu, čo sa my ako ľudia v tejto fyzickej podstate naučíme, ešte aj to, čo je neviditeľné a nepochopiteľné pre človeka, pokiaľ nie je prepojený na svoju dušu. Základná mantra kundalini jogy znie Sat Nam (Sat = pravda Nam = moje meno/moja identita). Kundalini obracia pozornosť človeka zvonku do seba, Sat Nam znamená „Pravda je v nás“.

Neprestať na sebe pracovať

Prebudenie kundalini energie je vlastne osvietením. To znamená, že chápeme, vnímame a sme v harmónii s tým, čo nie je iba z tohto hmotného sveta. „Niekto to vysvetľuje tak, že je veľa paralelných svetov, ktoré my nedokážeme vnímať, pretože si uzavrieme svoje vedomie do našich zmyslov. Tým, že aktivujeme kundalini energiu, dostáva sa hore, ale ak na jej udržaní nepracujeme, zase spadne, to je tá latentnosť, nestálosť energie,“ vysvetľuje učiteľka jogy Janka Ziman. Ako sa dá udržať vyššie vedomie? „Tento svet je zariadený tak, že máme toľko podnetov a rozptýlení okolo, že máme veľmi málo času venovať sa samému sebe. To by sme však mali zmeniť.“

Odkiaľ sa vzala kundalini joga?

„Kundalini joga bola v minulosti prístupná iba určitým vyvoleným ľuďom, ktorí sa ju naučili v tibetských kláštoroch, či v rôznych ašramoch. Od svojho učiteľa viem, že musel na sebe veľmi ťažko pracovať 3 roky, kým si zaslúžil jednu kriju (krija = cvičenie),“ rozpráva učiteľka kundalini jogy. Ak má niekto prebudenú kundalini, tak je slobodný, už nenaletí na hocičo, masové médiá neodpútajú jeho pozornosť. Dnes je kundalini joga dostupná, ak máme záujem, môže sa jej venovať každý.  Kundalini joga sa dostala na západ cez  učiteľa, jogína Bhadžana. Jogín Bhadžan prišiel v 60. rokoch do Ameriky, v tom čase keď bol populárny woodstock, hippies. Títo ľudia fungovali na drogách, fajčili LSD a užívali ťažké drogy.  Jogín Bhadžan v nich videl veľký potenciál, pretože cez tieto prostriedky sa vlastne snažili dostať do paralelných svetov, dostať sa „poza“, snažili sa vymaniť z materializmu. Jogín Bhadžan ich začal učiť kundalini jogu a tak im pomohol dosiahnuť bez narkotík to, o čo sa snažili s ich pomocou. Z mnohých týchto bývalých členov hnutia hippies sú v súčasnosti najväčší učitelia kundalini jogy, sú na vysokej úrovni, venujú sa jej vyše 50 rokov.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Energia kundalini môže byť však aj nebezpečná. Je to ako elektrická energia, ktorá ak nie je uzemnená, stabilizovaná, môže ohroziť život. Tak ako oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Na internete je veľa negatívnych referencií na kundalini od ľudí, ktorí však nenasledujú protokol, nedodržiavajú pravidlá. Tento systém bol držaný v tajnosti, pretože to je ako hra s ohňom. Mnoho ľudí malo po hazardovaní s kundalini energiou psychické problémy, nemali to pod kontrolou. „My ako učitelia tohto systému máme veľmi striktný protokol, ja si nič nemôžem vymyslieť, nič nemôžem zmeniť. Komerčná joga sa v dnešnej dobe stala módnym trendom. Často ju učia učitelia, ktorí išli na 3-týždňový kurz a sú z nich tréneri. Mnohí z nich trénujú podľa seba – ako to cítia, podľa momentálnej nálady. Učitelia kundalini jogy nič také nerobia. Máme striktné pravidlá ako rozširovať tento smer,“ vysvetľuje rozdiel medzi bežnou jogou a kundalini jogou Jana Ziman.

Kombinácia kundalini jogy a terapie

„Ak mám psychické problémy na Slovensku, pomôže mi psychológ alebo psychiater. Ľudia sa z problémov vyrozprávajú, lenže potom nastúpi železná košeľa, ktorou je naše telo. V každej bunke nášho tela máme zakorenené a uložené nielen to, čo sme doteraz prežili, vrátane času pred narodením v bruchu matky, ale cez genetiku a DNA v nich máme uložené informácie ďaleko späť v čase od našich predkov. Na to, aby sme zmenili niečo v našom živote, musíme zmeniť aj niečo v našom tele. Terapia, ktorá je prepojená cez dych a jogové cvičenia, je trvalá. Naše telo sa správa ako harddisk, ktorý má nahraný softvér, teda nejaký program. Keď sa dostaneme cez dych a jogové cvičenia do tela, zistíme, odkiaľ ten softvér pochádza. Napríklad, keď som mala 6 rokov, myslela som si, že som zlé dievča. Bola som v určitom kontexte a nahrala som si softvér, že som zlá, a v podvedomí si to myslím dodnes. Pri každej podobnej príležitosti, ktorá sa mi udeje, sa stlačí pomyselný gombík a ja si začnem prehrávať nahraný softvér.  Vo veku od štyridsiatky vyššie však mnohí ľudia začínajú chápať, že to, čo sa im opakovane deje v živote, už nie je v poriadku. Vidia, že ich softvéry alebo programy sú buď deštruktívne, alebo neúčinné a viac už s nimi nechcú žiť. Nevedia si ustáť partnerské vzťahy, zamestnanie a chcú s týmto programom niečo urobiť. Cez cvičenie a terapiu ideme ďaleko do vnútorného dieťaťa, cez ktoré sa dá prehrať program.

Ako vyzerá hodina kundaliny jogy

„Začína sa naladením, čo je asi 15-minútové dychové, uzemňujúce cvičenie, ktoré pomôže, aby sme sa presunuli z vnemov do stavu, v ktorom sme schopní vnímať svoje telo a svoj dych. Začíname si uvedomovať, čo nám beží v hlave, čo cítime. Z odstupu sa ako pozorovatelia pozrieme na všetko, čo sme doteraz riešili. V tomto je kundalini joga odlišná od iných jog. Ľudia zvyčajne cvičia na karimatke a pozerajú sa do zrkadla. Pri kundalini joge sa nepotrebujeme pozerať na seba zvonku, otáčame sa chrbtom ku zrkadlám. Ak je to možné, karimatku si prikrývame nejakou dekou, pretože plast nevodí energiu, robí blok medzi zemskou energiou a našou. Celkovo uprednostňujeme všetko prírodné. Zavrieme oči a ideme dovnútra. Mňa vôbec nezaujíma, čo robí sused, dokonca ma nezaujíma ani čo robí učiteľ, pokiaľ tu so mnou nesúhlasí. Ak sa napríklad vytáča pri cvičení chrbtica, ale ja mám problém s chrbtom, tak to nebudem robiť tak ako ostatní, ale nájdem si nejakú cestu. Tým, že vnímam seba samu, tak dokážem to cvičenie robiť tak, aby som si boľavé miesto len trošku rozhýbala, upriamim naň svoje vedomie a svoj dych. Prepojenie mysle a tela funguje ako úžasné liečenie. Dostaneme sa do vedomia, potom ideme do tela, robíme 40-minútové cvičenie. Toto cvičenie nie je iba fyzické, robíme napríklad zameranie na tretie oko, na špičku nosa alebo na bradu so zavretými očami, to všetko priamo ovplyvňuje centrá mozgu. Tým vo veľmi krátkom čase a spolu s intenzívnym dychom úplne zmeníme chémiu mozgu, nervový systém a to, ako spolupracujú vnútorné žľazy. Pri cvičení si opakujeme mantru (aktivujeme duchovnú rovinu) spolu s vnímaním svojho dychu. Tak obsiahneme všetky roviny – fyzickú, mentálnu, emočnú,“ opisuje fungovanie kundalini jogy Jana Ziman. Krije, teda jednotlivé cviky kundalini jogy sú veľmi strážené. Po cvičení nasleduje hlboká relaxácia, ktorá trvá dlhšie ako v iných jogách, kde býva zvyčajne maximálne 5 minút. Záverečná meditácia trvá do 30 minút. Hodinu kundalini jogy tvorí 90 minút.

Prepojenie mysle s telom

Ak si predstavíte ľudí v posilňovni, ktorí cvičia na nejakom stroji, pritom pozerajú telku alebo robia niečo v telefóne, pri týchto činnostiach majú úplne oddelené telo od mysle. To isté platí aj pri ľuďoch, ktorí idú po ulici a jedia. Jedenie je posvätným aktom. Keď prijímame jedlo, mali by sme si uvedomiť, odkiaľ prišlo a kto nám ho dal na stôl. Skôr, než začneme jesť, mali by sme sa zaň poďakovať a myslieť na to, že nežijeme preto, aby sme jedli ale jeme preto, aby sme žili. Už uvedomenie si jedla ako daru mení náš postoj k nemu. Vnímajme, ako to vonia, ako to chutí, aj takýmto spôsobom môžeme aktivovať svoje vyššie vedomie.  Mali by sme eliminovať to, čo nie je v súlade s nami.

Ideálna pre dnešných zaneprázdnených ľudí

Krása v kundalini joge je v tom, že bola spracovaná pre ľudí, ktorí žijú v tomto svete, nemajú čas, predtým  bola joga pre tých, čo žili niekde v jaskyni, lesoch mali čas a mohli si to dovoliť. Kundalini joga je pre bežných ľudí, ktorí musia variť, nakupovať, pracovať, starať sa o deti, jednoducho fungovať. Máme množstvo krijí a meditácií, každá je pomenovaná podľa toho, na čo slúži. Napríklad, ak som úplne citovo rozhodená, urobím si meditáciu na emočný balans. Máme meditáciu na odbúranie vnútornej neznášanlivosti seba samého, obľúbená je trojminútovka na odstránenie závislosti.

 Vyskúšajte si: Ako sa zbaviť hnevu za tri minúty

V situáciách, keď nás ovládne hnev, zúrivosť a sme „vytočení do nemoty“,  v nás vlastne vzbĺkne vnútorný oheň. Energia v nás stúpa prudko nahor, čo má za následok, že často povieme aj to,čo nechceme a potom nás to mrzí.  Na tento oheň stúpajúci v našom vnútri dáme brzdy – prekrížime si ruky na hrudi a vložíme si ich pod pazuchy tak, že palce sú vpredu, pod pazuchami sú ostatné prsty.  Zdvihneme plecia a pomaličky dýchame cez nos a toto napätie držíme tri minúty. Potom sa zhlboka nadýchneme a s výdychom uvoľníme napätie. Napijeme sa veľkého pohára vody, to funguje ako uhasenie ohňa v tele.

Vysypať odpadkové koše podvedomia

Pazuchy v kundalini joge voláme odpadové koše podvedomia. Je veľa cvikov, počas ktorých pohybujeme rukami a tak vlastne otvárame podpazušia, takže ich akoby vysýpame. Vo svojom podvedomí väčšina z nás drží veľmi veľa „vecí“, ktoré nás zbytočne zaťažujú. To, že je niečo poslednou kvapkou do ohňa a my vybuchneme, znamená, že sme týmto stresom alebo vecami, ktoré sa nám stále opakujú takí naplnení, že to jednoducho neustojíme. Vložením rúk pod pazuchy zastavíme stúpajúcu energiu a uhasením vodou svoju energiu vyrovnávame.

Svet odrazu vyzerá inak

Keď sa nám podarí prebudiť energiu kundalini, niektorí ľudia ju pociťujú ako energiu tepla, odrazu sa veľmi dobre cítia. Ak sa kundalini dostane až do mozgu, človek má v momente pocit, akoby praskla bublina. Prežíva úplne nový stav, nič ho nedokáže „rozhádzať“. Trénerka kundalini jogy Jana Ziman hovorí: „Keď sa vo mne prebudila kundalini, akoby mi odrazu praskol nejaký obranný pancier a zrazu som precítila jednotu tohto sveta a aké je to všetko úžasné.“ Môže sa to prejaviť tým, že z človeka úplne opadnú všetky strachy, úzkostné stavy. Nie je to však trvalý stav, energia totiž znovu padne a je záleží na nás, či budeme pracovať na sebe, aby sme si energiu udržiavali aktívnu. „Máme preto tradíciu saddána. Je to každodenná prax jogy, ktorou začíname deň. Pred tým, ako sa začneme venovať rodine, práci, najskôr sa venujeme sebe. Naštartujeme si kundalini, vytiahneme ju hore, čo nám pomáha zvládať dni v úplnej pohode,“ hovorí trénerka. Samozrejme, že na nás vplývajú okolité záležitosti, no ak človek naozaj robí saddánu dennodenne, nemajú šancu človeka zasiahnuť. Kundalini vytvorí ochrannú energiu, auru, človek je odolný voči chorobám, virózam. Dnes ľudia nemajú na seba čas a idú z choroby do choroby. Ak by však venovali jednu desatinu dňa sebe, ušetrili by veľmi veľa času, no to si neuvedomujú. Idú na doraz, potom sú slabí, nervózni, nesústredení, odskáče si to zdravie, nepohoda v rodine, všetko je rozbité… Ak ja som rozbitý, ako môžem očakávať, že všetko okolo mňa bude v pohode? Všetko sa odvíja odo mňa

Keď si človek nájde pre seba len pre seba len 5 minút denne, má to na jeho život veľký vplyv. Nech si zvolí techniku, ktorá mu vyhovuje – či je to kundalini joga, tajči alebo čokoľvek iné. 

Vyskúšajte si: Technika regulácie dychu cez nosové dierky

Ak máte pred sebou napríklad dôležité stretnutie a pociťujete veľkú nervozitu, vyskúšajte si túto techniku. Sadnite si na stoličku, uzemnite sa obidvomi nohami – chodidlá sa dotýkajú zeme. Tak provokujete energiu, nech vami prúdi. Seďte vyrovnaní a nadychujte sa cez ľavú nosnú dierku a vydychujte cez pravú. Nemusíte viac robiť, tým, že vdychujete ľavou nosnou dierkou, dostávate do seba upokojujúcu energiu a vydychujete cez pravú nosnú dierku. Počas regulovania dychu si  predstavujte, ako z vás s výdychom odchádza všetok stres, starosti, všetko negatívne.

Dych je spojením tela s dušou

Ako môžeme zmeniť svoje prežívanie na tomto svete k lepšiemu? Jana Ziman radí: „Prvá vec je zhlboka dýchať. Na tento svet prichádzame s nádychom. Počas bežných dní ani svoj dych nevnímame, berieme to ako bežnú vec. Pritom ak sa nám zastaví dych, za pár minút sme preč z tohto sveta. Dych nás spája s dušou. Ak budeme vedome zhlboka dýchať, začneme sa prepájať s dušou a so svojou vnútornou pravdou. Samozrejme, mám na mysli čerstvý vzduch, nie vydýchaný v kanceláriách alebo v nevetraných priestoroch. Mali by sme si otvoriť okno a nadýchať sa čerstvého vzduchu pri každej príležitosti. Stres spôsobuje našu zovretosť a ak sa nadýchneme, dovolíme si nepodľahnúť mu. Dovoľujem si dýchať, otváram si priestor a uvoľňujem sa. Všetky tlaky povinností, ktoré cítime, môžeme odrazu vnímať z iného uhla. Hoci sme zavalení prácou, máme veľa starostí, sme v strese, nestíhame, je to všetko vlastne darom. Mali by sme vnímať ako dar to, že ja môžem, že mám tieto ruky, oči. Lebo veľa ľudí nemá… Mám zdravú myseľ, mám prácu – pre mnohých je to len nenaplnený sen. Mám možnosti a schopnosti to urobiť. JA NEMUSÍM, JA MÔŽEM. Stres z toho tlaku, z náporu povinností, práce, rodiny, pomocou dychu sa presunieme na iné naladenie. Akoby sme v televízii prepli na iný kanál. Z MUSÍM  sa stane MÔŽEM. Je veľkým darom nášho života, že môžeme dýchať, veľa ľudí je na prístrojoch, môžeme sa prejsť a môžeme čokoľvek urobiť.  Keď „prepneme“ frekvenciu obete do frekvencie vďaky, vznikne tak frekvencia lásky. Ak používam mantru „Ja nemusím, ja môžem“, táto mantra premieňa mínus na plus. Ak máme teraz negatívnu energiu, sme unavení, podráždení, ešte musíme urobiť ďalších desať vecí a keď si povieme mantru alebo pozitívnu afirmáciu, z mínusu vyrobíme plus. Keď takto budeme pracovať s fekvenciami, čiže s energiami, a budeme meniť svoju energiu, postupne sa vyladíme na plus, na pozitívne vnímanie sveta.

Katarína Olejárová

 

Citáty:

Krása v kundalini joge je v tom, že bola spracovaná pre ľudí, ktorí žijú v tomto svete, nemajú čas.

Na to, aby sme zmenili niečo v našom živote, musíme zmeniť aj niečo v našom tele. Terapia, ktorá je prepojená cez dych a jogové cvičenia, je trvalá.

Keď si človek nájde pre seba len 5 minút denne, má to na jeho život veľký vplyv.