O Veku Vodnára z perspektívy Kundalini jogy a mnohých iných duchovných smerov sveta si môžete prečítať v júlovom vydaní časopisu Balans, ktorý redaktorka Katka Olejárová napísala na základe nášho rozhovoru v máji 2017.

Vek Vodnára – doba veľkých zmien

Všetko plynie a deje sa stále rýchlejšie. Zmeny sa dejú v celom vesmíre. Energia sa začína prejavovať oveľa intenzívnejšie ako  doteraz, je to prirodzená evolúcia. Vek Vodnára sa začal len nedávno a my sme jeho súčasťou. Kundalini joga a vedomé žitie sú spôsoby, ako sa môžeme posunúť ďalej.

Vek Vodnára nastúpil okolo roku 2012, keď sa toľko hovorilo o konci sveta. Vtedy sa neudiala radikálna zmena, ako to mnohí očakávali, no postupne sa dejú zmeny v ľudskom myslení a vnímaní, energie sú zrýchlené, tlak sa na nás stupňuje. „Obdobie po roku 2012 je svitaním do zlatého veku ľudstva, keď si ľudia rozpomenú, kým sme boli. Nápor bude stále intenzívnejší a buď sa tomu ľudia dokážu prispôsobiť, alebo to nezvládnu a „preskočí“ im z toho. Začne sa meniť telo na fyzickej úrovni, no aj myseľ a integrita človeka. Preto sa do popredia dostáva mentálne zdravie. Ľudia to cítia, v minulosti sa psychológia považovala za nepotrebnú, v dnešnej dobe sú mentálne zdravie a naša myseľ na prvom mieste. Poprední manažéri a ľudia na vysokých pozíciách sa venujú joge a meditáciám, naše vnímanie sa úplne mení. Vo Veku Vodnára si my, ľudia dokážeme vytvoriť ďalšie tri žľazy s vnútorným vylučovaním, na to, aby sme dokázali spracovať a integrovať nové energie vo fyzickom tele,“ vysvetľuje Guru Bhai Kaur – terapeutka a koučka.

Radikálny obrat v myslení

Ľuďom postupne začne svitať, budú sa rozpamätávať, na čo tu sme, odkiaľ prichádzame, aké je naše poslanie. Áno, máme rodinu, máme prácu, ale čo viac? Tieto otázky si najčastejšie začneme klásť v ťažkých životných situáciách, keď sa dostaneme na nejakú križovatku, ak odrazu prídeme o prácu, o blízku osobu, o partnera, rodinu, o zdravie, či o istotu v živote. To sú zlomy v živote, keď človek začne premýšľať inak. „Napríklad šamani prechádzali iniciáciou, ktorá znamenala veľký zlom v ich živote. Často sa odmietali podrobiť a vzdorovali až dovtedy, kým sa im rozvidnelo a pochopili, že takto to ďalej nejde a ulpievať na starom známom je úplne zbytočné. Je mi veľmi smutno, keď vo svojom okolí vidím ako ľudia nerozmýšľajú nad tým, aké dôsledky má ich každodenné konanie. Neuvedomujú si napríklad, aké čistiace prostriedky používajú. V ponuke sú čoraz silnejšie prostriedky, reklamy nám zdôrazňujú, že sú až 6-krát silnejšie, agresívnejšie a ľudia si neuvedomujú, že hoci spláchnu ten prostriedok do záchoda, voda síce ide do čističky, ale ten prostriedok pôsobí v prírode ďalej, nevyparí sa, ani nezmizne… Mnohí z nás ani nepremýšľajú o tom, že všetci sme svojím konaním v hlbokom prepojení so zemou a všetkými bytosťami. Ľudia si zúžili vedomie na taký priestor, aby ja som mal všetkého dostatok, aby mne bolo dobre, ale tie prepojenia nezohľadňujú. O tom je „sensory being“, teda senzorický – vnímavý človek. Normálne vnímame 5 zmyslami, lenže novodobý človek vo Veku Vodnára začne vnímať seba ako neoddeliteľnú súčasť všetkého, čo nás obklopuje. Naše vnímanie bude širšie ako zmyslové a práve teraz prebieha prechod z tretej dimenzie do piatej. Sme ohraničení vnímaním našich piatich zmyslov a vo Veku Vodnára sa to postupne zmení,“ vysvetľuje učiteľka kundalini jogy Jana Ziman.

Prebudený človek vystúpi z davu

Žijeme v trojdimenzionálnom svete. 3D je však  dimenzia, ktorá v nás drží všetku hrôzu a strach. Naša zem je presýtená vojnami, násilím, nenávisťou, krvou, my si tieto udalosti nemusíme pamätať, zažiť ich na vlastnej koži, ale nesieme si v sebe informácie z hlbokej minulosti. Všetci v sebe nesieme tieto tmavé, negatívne energie a prenáša sa to ďalej. Aj dnešná spoločnosť a médiá sa nás snažia nastaviť na mód, aby sme poslúchali. Človek, ktorý sa prebudí, sa začne ladiť na vyššiu frekvenciu a vystúpi z radu, dokáže sa zbaviť strachu a dostane akúsi odvahu, guráž správať sa inak ako ostatní. Ľudia sú dnes ako ovce, sme ovplyvnení médiami, ktoré keď ukážu, že treba mať pekné biele zuby, tak sa všetci snažíme mať biele zuby aj na úkor skrátenia ich životnosti; keď treba mať perfektnú postavu v súlade s momentálnym trendom, všetci sa týrame, len aby sme sa tomuto ideálu priblížili, hoci nám to nie je prirodzené a možno aj zdraviu škodlivé. „Keď si však zvýšim frekvenciu a dokážem sa nad to povzniesť, uvedomím si tento stádovitý efekt a zistím, že toto si nesiem ako prizmu minulosti, žijem v podvedomom strachu a drží ma to v kŕči. Keď to pochopím a dovolím si uvoľniť sa, začnem sa rozpínať, dostanem sa akoby do nadhľadu, vyčlením sa z radu, neposudzujem a neodsudzujem, dostávam sa do takzvanej 4. dimenzie. A piata dimenzia je o tom, že mám takú silnú energiu, že dokážem frekvenciu zla a negativity, ktoré ku mne iní vysielajú alebo sú naakumulované vo mne, pretransformovať na energiu svetla a lásky, čo je podstata Boha, vesmíru. Vtedy napríklad pochybenie či zlyhanie vnímam s láskavým humorom a namiesto reaktívneho rozladenia volím aktívne zladenie. Teraz sa Zem – Gaia ako bytosť,  odpája od svojho prototypu, svojej matrice. Vie, že takto už neprežije a spolu s tými, ktorí sa dostávajú do vyššej dimenzie, prestávajú ničiť a bojovať,  prestávajú byť otrokmi a zadubení v tom starom, prejdú do novej dimenzie. Ako keby si si kúpil rádio a ladíš stanicu a máš rôzne frekvencie. My sa teraz akoby ladíme,“ vysvetľuje Jana Ziman. Čoraz častejšie sa robia celosvetové meditácie, ktoré pomáhajú ľuďom „nadvihnúť sa“, precitnúť, navzájom sa inšpirovať a posilňovať nádej. 

Začať so zmenou od seba

Stačí urobiť malú zmenu, začať sa zamýšľať nad svojím životom, koľko odpadu tvorím, koľko odpadu prijímam do seba, ako narábam so svojím telom, ako som vykorisťovateľom svojho tela. Robíme si sami sebe to isté, čo robíme Zemi a jej ostatným bytostiam. Vykorisťujeme samých seba tým, ako ideme na doraz, zoberieme zo seba všetku energiu, pretože máme nejaký cieľ. Robíme, kým vládzeme, ideme až na pokraj svojich síl a to isté robíme aj Zemi. Ťažíme z nej maximum, chceme všetko naraz a hneď a ona sa nestíha obnovovať. Kundalini joga je jeden so spôsobov, ako sa priblížiť širšiemu vnímaniu. Každý večer, napríklad pred spaním, sa poďakujme za všetko, čo sme dnes dostali, vrátane toho, čo bolo zlé, pretože je to určitou výzvou, niekam nás to posunie.  Poďakujme sa aj za to, že naše telo, myseľ a duša to zvládli. Srdcom sa tak spojíme so Zdrojom, odkiaľ sme prišli a prijímame, akceptujeme, čím sa uvoľňujeme a otvárame. Potom môžeme Zdroj poprosiť o to, čo potrebujeme. Ak máme nejakú predstavu, ktorú chceme realizovať, prosíme o otvorenie cesty, ktorá k tomu vedie a je v najvyššej harmónii. Mnohí z nás neustále myslíme, neustále počúvame rádio, pozeráme televíziu, sledujeme sociálne siete, a nemáme priestor vymaniť sa z rušivého šumu, aby sme prijali nejaké podnety, ktoré možno aj dostávame, len ich nedokážeme vnímať. Meditácia nám pomáha sa vnútorne stíšiť, aby sme dokázali načúvať, pomôže vyplaviť myšlienky a činnosti dňa. Nie každému však tento spôsob vyhovuje. Stačí, keď sa večer v posteli na pár minút vnoríme do seba, zopár hlbokých dychov, poďakujeme sa, čím si zvýšime frekvenciu a svojím spôsobom  vyšleme prosbu o to, čo potrebujeme. Ráno, keď sa zobudíme, keď vstupujeme do dňa, poďakujme sa svojmu telu, znovu ďakujme všetkému, čo nás postretne. Poprosme svojich duchovných sprievodcov, Bohu, aby nám pomohli tento deň zvládnuť. Tým sa naladíme na vyššie frekvencie a vedome vykročíme do dňa v ich sprievode, opatere a ochrane. Pri kundalini joge to robíme s vedomým zámerom cez telo, dych, mantru a meditáciu. Pre bežného človeka úplne stačí, aby sa takto, prejavením vďaky, zvedomil. Ďalšie praktické pomôcky na zvládanie transformačných procesov spojených s Vekom Vodnára budú predmetom seminára, ktorý Jana Ziman ponúka v októbri 2017 na Slovensku. Viac na jej stránke www.kundalinijogaslovensko.com.

Ako si vytvoríme živú vodu a jedlo

Ak chceme dopomôcť svojmu telu preladiť sa na vyššie frekvencie, mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo pijeme. Živá voda je prírodná voda, človek v paneláku sa k nej ľahko nedostane, ale je možné vyrobiť si ju. Voda je vysokomagnetická hmota a veľmi reaguje na čokoľvek s ňou urobíme. Nasaje do seba všetko, okolo čoho tečie. „Rozbíja“ sa v pravých uhloch, preto sa do našich bytov cez potrubia dostáva polomŕtva, ubitá. Aby sme to zmenili, stačí sa za vodu poďakovať, požehnať ju. „Stačí sa na chvíľu zastaviť a skôr ako sa napijeme vody z pohára či z fľaše, požehnajme si ju: „Ďakujem ti, som vďačná za to, že ťa mám. Požehnávam ťa.“ Fľašu s vodou si môžeme tiež položiť na podložku s kvetom života, ktorý ju pozitívne naprogramuje. Do vody vo fľaši tiež môžeme vložiť kamene. Kamene vkladajú do vody informácie, napríklad ruženín vnesie láskavú energiu srdca. Najprv kameň vyčistíme – umyjeme alebo vydymíme, nabijeme v zemi, na slnku alebo pod mesačným svitom, a potom on nabije/nakóduje našu vodu. Je to vlastne kolobeh. Podobne je to aj s jedlom. Jogínske jedlo sa vždy varí s láskou, ale pri bežnom stravovaní v reštauráciách je všetko pripravované v behu, netreba od toho čakať nával pozitívnej energie. Stačí si však nájsť minútku a vložiť do jedla zámer. Ruky sú poslami srdca. Keď si dám ruky okolo jedla, v duchu vyslovím zámer, ako napríklad: „Som vďačná všetkým bytostiam, ktoré sa podieľali na príprave tohto jedla – matke zemi, prírode, mesiacu, vesmíru… Ďakujem a vedome prijímam.“ Frekvencie vďaky a lásky sú najvyššie a ja si ich môžem vložiť do svojho jedla. Zároveň môžem požiadať, aby toto jedlo prospelo každej bunke môjho tela, a zároveň požehnaním z jedla odstránim všetko negatívne a pre mňa škodlivé,“ vysvetľuje terapeutka. Ľudia si často myslia, že nemajú takúto silu. Nevedia, že každý z nás v sebe nosí autoritu čarodejníka, len si treba dôverovať a  cítiť vďaku aj lásku, ktoré vlastne zhmotňujú ten čarovný prútik. Ak však nemám lásku k sebe, nemôžem ju dať iným, ani svojmu jedlu. Predstavme si, koľko chrobáčikov, mikroorganizmov sa zúčastnilo pri tvorbe môjho jedla, koľko práce a ľudských rúk, koľko energie je potrebnej na to, aby to jedlo vzniklo. A tým, že sa poďakujem, nakódujem svoje jedlo. Nakódovaním jedla aj vody im zvyšujem energiu a  stúpa aj moja energia. 

Katarína Olejárová